تامین ارز کالاهای گروه یک شامل کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی و دارو

شماره تصویب نامه : 63793/ت55633هـ  تاریخ : 97.05.16

تصویب نامه در خصوص اقدام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تأمین ارز کالاهای فهرست گروه یک (شامل کالاهای اساسی، ضروری، دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی)
مصوب 1397,05,14با اصلاحات و الحاقات بعدی
هیأت وزیران در جلسه 14 /5 /1397 به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تبصره (3) ماده (7) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز – مصوب 1392 – و مصوبه جلسه 13 /5 /1397 شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب کرد:
1 – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است نسبت به تأمین ارز کالاهای فهرست گروه یک (شامل کالاهای اساسی، ضروری، دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی) اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به نرخ رسمی ارز اقدام نماید.
تبصره 1 – وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با همکاری وزارتخانه ‌های جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به بازنگری و به روزرسانی فهرست کالاهای مذکور و اعلام آن به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نماید.
تبصره 2 – وزارتخانه‌ های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظفند کنترل و نظارت لازم را به منظور حصول اطمینان از توزیع کالاهای اساسی، ضروری، دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی وارد شده بر اساس فهرست پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است، بر مبنای نرخ رسمی از زمان ورود کالا تا عرضه آن در شبکه خرده فروشی (مراحل تأمین، پخش، توزیع و رسیدن به دست مصرف کننده) به عمل آورند.
2 – تأمین ارز برای واردات سایر کالاها غیر از کالاهای موضوع بند (1) این تصویب نامه، در بازار دوم ارز و از محل ارز حاصل از صادرات کلیه کالاهای غیرنفتی به ویژه فرآورده‌ های نفتی، گاز طبیعی، پتروشیمی، سنگ آهن، محصولات فولادی و فلزات رنگی و خدمات انجام می گیرد‌. معاملات در این بازار از طریق بانک ‌ها و صرافی ‌های مجاز تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (سامانه معاملات ارزی) صورت می ‌گیرد. نرخ ارز در این بازار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین گردیده و به نحو مناسب، به عنوان نرخ آزاد ارز اطلاع‌ رسانی می‌ شود.
3 – کلیه صادرکنندگان مکلفند ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند و باید برای این موضوع بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعهد بسپارند.
تبصره – صادرکنندگان عمده شامل صادرکنندگان فرآورده‌ های نفتی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی که از تاریخ 22 /1 /1397 تاکنون نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام نکرده اند، علاوه بر فروش ارز در بازار دوم متعهد به پرداخت مابه‌ التفاوت ریالی حاصل از تفاوت ارزش صادرات مربوط بر مبنای نرخ بازار رسمی و نرخ بازار در روز تسویه خواهند بود. کارگروهی متشکل از وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نفت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران میزان تعهدات را مشخص می نمایند. این تعهدات باید ظرف سه ماه به خزانه واریز شود.
4 – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است نسبت به دریافت سپرده ارزی (به صورت اسکناس) از اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق بانک‌ های عامل اقدام نماید و حسب تشخیص خود نسبت به تعیین نرخ سود و پرداخت سود متعلقه به سپرده های مزبور به صورت ارزی و همچنین کارمزد به بانک ‌های عامل عمل نماید.
5 (اصلاحی 24/05/1397)– در مواردی که تأمین ارز بابت گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و حواله ارزی پیش از تاریخ 16 /5 /1397 از طریق بانک یا سامانه نیما پذیرفته شده ولیکن کالای مربوط ترخیص نگردیده است (به جز کالاهای موضوع بند (1) تصویب نامه فوق الذکر) بانک عامل موظف است با اخذ تعهدنامه از واردکننده مبنی بر پذیرش پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز زمان تأمین تا ارز بازار (بازار ثانویه) زمان ترخیص کالا، معادل بیست و هشت هزار (000 /28) ریال به ازای هر دلار (و متناسب نسبت به دیگر ارزها) نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز به عنوان گمرک جمهوری اسلامی ایران (مجوز ترخیص کالا) اقدام نماید. رفع تعهد ارزی برای این گروه واردکنندگان موکول به ارایه پروانه گمرکی و همچنین پرداخت مابه التفاوت مذکور به بانک عامل (و واریز به حساب خزانه داری کل کشور) و حداکثر تا شش ماه از تاریخ ترخیص می باشد.
در مواردی که متقاضی از پرداخت مابه التفاوت مزبور اجتناب نماید، بانک عامل باید ضمن معرفی واردکننده به سازمان تعزیرات حکومتی، مراتب را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منعکس نموده تا از تخصیص و تأمین ارز برای موارد آتی جلوگیری شود.
تبصره (الحاقی 24/05/1397)– موارد ذیل از شمول پرداخت مابه التفاوت معاف است:
1 – ماشین‌آلات، تجهیزات، قطعات یدکی خط تولید و مواد شیمیایی و مصرفی خط تولید و طرح ‌های مرتبط با هر یک از دستگاه‌ های اجرایی با تشخیص وزارتخانه ذی‌ ربط.
2 – مواد اولیه وارداتی، قطعات و ملزومات مورد نیاز که محصول نهایی آن با ارز رسمی قیمت‌ گذاری می ‌شود با تشخیص وزارتخانه تولیدی ذی‌ ربط.
3 – مواد اولیه دارو، تجهیزات پزشکی و قطعات لوازم یدکی تجهیزات پزشکی و ملزومات پزشکی که مشمول قیمت ‌گذاری با ارز رسمی است با تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
6 – در ارتباط با حواله های ارزی از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه، واردکنندگان مکلفند ظرف سه ماه نسبت به ارایه اسناد حمل به بانک عامل و متعاقب آن ظرف دو ماه نسبت به ترخیص کالا و ارایه پروانه گمرکی اقدام نمایند.
7 – وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است روند ثبت سفارش برای واردات را بر مبنای سیاست کلان ارزی اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تقاضای بازار تنظیم و کنترل کند.
8 – کلیه صرافی ‌های مجاز می ‌توانند در چهارچوب انجام معاملات خرد نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی، به ویژه مقررات مبارزه با پولشویی، اقدام نمایند. فروش ارز توسط صرافی ‌های مجاز وفق مقررات ارزی که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌ شود، امکان ‌پذیر است.
9 – ورود ارز به صورت اسکناس و طلا به داخل کشور بدون محدودیت مطابق با ضوابط و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مقررات مبارزه با پولشویی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز است. واردات طلا به صورت خام طبق ضوابط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از کلیه حقوق، عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
10 – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است به منظور مدیریت و تنظیم بازار نسبت به خرید و فروش ارز در بازار ارز اقدام نماید.
11 – بندهای (4)، (5)، (6)، (7)، (13)، (14) و (15) تصویب ‌نامه شماره 4353 /ت55300هـ مورخ 22 /1 /1397 و اصلاحات بعدی آنها کان لم یکن تلقی می‌ گردد.
تبصره (الحاقی 24/05/1397)– مصوبات قبلی کارگروه موضوع ماده (14) تصویب‌ نامه شماره 4353 /ت 55300 مورخ 22 /1 /1397 و اصلاحات بعدی آن، با ابلاغ این تصویب‌ نامه همچنان به قوت خود باقی است.

معاون اول رئیس جمهور – اسحاق جهانگیری

ردیف عنوان کالا
1 برنج خارجی
2 گندم
3 گوشت قرمز سرد (سنگین)
4 گوشت قرمز سبک گرم
5 گوشت مرغ
6 تخم مرغ
7 کنجاله سویا
8 ذرت
9 جو
10 دارو های دامی ضروری
11 انواع کود شیمیایی
12 سموم تکنیکال شیمیایی
13 انواع بذر
14 شکر خام
15 روغن خوراکی نیمه جامد و مایع
16 روغن خام
17 حبوبات شامل عدس، لپه، نخود و انواع لوبیا
18 انواع دانه های روغنی (سویا)
19 لاستیک سنگین
20 کاغذ چاپ و تحریر
21 کاغذ روزنامه
22 خمیر کاغذ
23 چای خشک خارجی
24 دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی
25 ماشین آلات و تجهیزات تولیدکننده کالاهای اساسی مثل کمباین و نشاء کار برنج

مستندات :

تصویب نامه پرداخت مابه التفاوت ارزی کالاهای ترخیص نشده


دانلود تصویب نامه