تفاوت چرخ های دوزندگی خانگی و صنعتی

93/81272
مورخ 1393/05/06    دانلود کامل بخشنامه
احتراما پیرو بخشنامه شماره 55/72/6/108/27/856 مورخ 83/3/21 و با در نظر گرفتن معیارهای مندرج در یادداشت های توضیحی ردیف 8451 تعرفه و بررسی های به عمل آمده، وجوده تمایز چرخ های دوزندگی خانگی و صنعتی جهت اقدام به شرح ذیل به آگاهی می رسد :
1- چرخ های خیاطی صنعتی فقط به صورت تک کاره و برای یک دوخت خاص ( راسته دوزی و یا زیگزاگ دوزی یا جا دگمه دوزی و …) طراحی و ساخته شده است. درصورتی که چرخ های خیاطی خانگی به دلیل دارا بودن بادامکهای متفاوت قابلیت چندین نوع طرح دوخت را دارا می باشند.
2- تعداد دوخت تمامی چرخ های خیاطی صنعتی از 1500 دوخت در دقیقه بیشتر بوده و گاها تا 5000 دوخت در دقیقه نیز می رسد. درصورتی که معمولا تعداد دوخت چرخ های خیاطی خانگی کمتر از 1000 دوخت در دقیقه می باشد.
3- بدنه و کفی چرخ های خیاطی صنعتی جهت کاهش ارتعاش و صدای چرخ خیاطی، معمولا از جنس چدن است و در قسمت داخلی این چرخ ها از محورها و قطعات فولادی و چرخ دنده های فولادی یا چدنی و زنجیر فولادی جهت انتقال حرکت ها استفاده شده است. در نتیجه وزن آنها سنگین بوده و معمولا از 40 کیلوگرم کمتر نمی باشد. در صورتی که وزن چرخ های خیاطی خانگی به دلیل تزریق بدنه آنها با استفاده از ریخته گری آلومینیوم و استفاده از قطعات پلاستیکی زیر 15 کیلوگرم بوده و قابل حمل و نقل آسان می باشند.
4 – در چرخ های صنعتی از انواع الکتروموتورهای کلاچ دار ( clutch motor ( ) با حداقل توان مصرفی 370 وات با سرو موتورهای AC ) servomotor) با حداقل توان مصرفی 450 وات استفاده شده و وزن آنها زیاده بوده و به دلیل بزرگ بودن این موتورها امکان اینکه موتور داخل بدنه جاسازی شود وجود ندارد، در صورتی که در چرخ های خانگی از موتورهای یونیورسال استفاده می وشد که این موتورها دارای گشتاور راه اندازی بسیار بالا و طراحی بسیار کوچک هستند و در داخل بدنه چرخ خیاطی یا در برخی بر روی بدنه توسط براکت نگهدارنده، نصب می شوند.
5- چرخ های خیاطی صنعتی به دلیل دور بالای چرخ خیاطی نیاز به روغن کاری قطعات مختلف دارند، بنابراین کلیه چرخ های خیاطی صنعتی دارای مخزن و سیستم پمپاژ روغن می باشد، در صورتی که چرخ خیاطی خانگی به دلیل دور پایین نیازی به مخزن و سیستم پمپاژ روغن ندارند.
6 – درکلیه چرخ های صنعتی سوزن دوخت گرد می باشد که با پیچ مغزی سرآلنی بر روی میل سوزن نصب می گردد، در صورتی که در کلیه چرخ های خیاطی خانگی از سوزن که یک طرف ساق آن تخت می باشد، استفاده می شود.
7- به دلیل اینکه چرخ های خیاطی صنعتی فقط برای یک دوخت خاص طراحی و ساخته شده اند، لذا فاقد برچسب یا چاچ راهنمای طرح دوخت بر روی بدنه می باشند، در صورتی که چرخ های خیاطی خانگی به دلیل اینکه قابلیت اجرای چندین نوع طرح دوخت را دارا می باشند، راهنمای طرح های دوخت به صورت برچسب بر روی بدنه چسبانده شده یا به صورت چاپ بر روی بدنه، یا چاپ بر روی گردونه انتخاب دوخت نشان داده می شود.