۱۱ دیتاماتریس چیست؟

#872
admin
مدیرکل

۱۱ دیتاماتریس چیست؟

دیتاماتریس همانند بارکدها نوعی از ابزارهای نمایش کد است. تفاوت این نماد با بارکدها در این است که اطلاعات را در دو بعد ذخیره می‌کند. بنابراین شکل این نوع نماد به صورت یک مربع شطرنجی سیاه و سفید است.

۱۲ آیا ایران‌کد در خارج از کشور هم مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

خیر. ایران‌کد مختص استفاده در سطح ملی بوده و در خارج از ایران مورد استفاده‌ای ندارد. دقیقا مانند شناسنامه که درخارج از مرزهای قانونی کشور مورد استفاده نیست و افراد خارجی ملزم به ارائه گذرنامه هستند.

۱۳ آیا ایران‌کد مشابه خارجی دارد؟

خیر. ایران‌کد منطبق با نیازهای سیستم بازرگانی کشور در داخل ایران طراحی شده و توسعه یافته است.

۱۴ آیا امکان بروز تأخیر در صدور کدملی کالا وجود دارد؟

به دو دلیل امکان بروز وقفه در صدور کد ملی کالا وجود دارد. اول اینکه ممکن است صاحب کالا اطلاعات کالا را به صورت کامل در اختیار نماینده ایران‌کد قرار نداده باشد. در این‌صورت شناسایی کالا با موفقیت انجام نمی‌شود و به همین دلیل لزوم استعلام کارشناسی از مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات پدید می‌آید که این موضوع موجب افزایش زمان صدور کد ملی کالا خواهد شد. بنابراین چنانچه صاحب کالا اطلاعات کاملی از محصول خود را به نمایندگی ایران‌کد تحویل  دهد احتمال تأخیر بسیار کاهش خواهد یافت. دوم و درمواردی بسیار نادر ممکن است که کالایی در ساختار ملی طبقه‌بندی کالا پیش‌بینی نشده باشد و بنابراین نیاز به توسعه ساختار وجود داشته باشد. در این حالت نیز ممکن است مدت زمان کدینگ به منظور توسعه ساختار تا حدودی بیشتر از حد نرمال شود.

۱۶ برای دریافت کدملی کالا چه مراحلی را باید طی کنم؟

اگر عضو ایران‌کد هستید، برای دریافت کدملی کالا با نماینده خود تماس بگیرید، و اگر عضو نیستید، نخست در سایت ثبت نام کنید و سپس با نماینده تماس بگیرید.

۱۷ آیا امکان الصاق ایران‌کد به صورت بارکد بر روی محصولات وجود دارد؟

بله. شما با مراجعه به شرکت‌های نماینده ایران‌کد و یا با مراجعه به پورتال ایران‌کد در آدرس www.irancode.irو بازخوانی کاتالوگ الکترونیکی محصول خود می‌توانید بارکد حاوی کد ۱۶رقمی کالای خود را به صورت فایل دریافت نمایید.

۱۸ تفاوت ایران‌کد و بارکد چیست؟

ایران‌کد در حقیقت سیستمی است که موجبات طبقه‌بندی و شناسایی کالاها را فراهم می‌نماید. خروجی این سیستم یک شناسه یا کد ۱۶ رقمی است که به عنوان کلید شناسایی یک کالا مطرح است. در حالیکه بارکد تنها یک فونت برای نمایش کدها است. یعنی کد ۱۶ رقمی ایران‌کد را، هم می‌توان به صورت عددی روی محصول درج نمود و هم به صورت بارکد. تفاوت بین دو حالت پیش گفته تنها در یک نکته است. هنگامی‌که بارکد را به صورت عددی نوشته باشند برای انسان قابل خواندن است اما ماشین قادر به خواندن آن نیست. نمایش کد ۱۶ رقمی با استفاده از بارکد امکان خواندن این کد را برای ماشین ( مثل اسکنرهای فروشگاهی) فراهم می‌آورد.

۱۹ ایران‌کد تا چه سطحی از اطلاعات را در اختیار افراد قرار می‌دهد؟

ایران‌کد تا ریزترین جزئیات یک قلم کالا را در قالب یک کاتالوگ الکترونیکی در اختیار  مخاطبان خود قرار می‌دهد. البته این موضوع به شرط آن است که فرد یا شرکت صاحب کالا این اطلاعات را در هنگام ثبت اطلاعات کالا در اختیار شرکت نمایندگی ایران‌کد قرار داده باشد. مثلا حتی می‌توان درصد خلوص یک ماده خوراکی یا شیمیایی و اطلاعاتی از این دست را نیز در کاتالوگ الکترونیکی یک محصول گنجاند.

۲۰ استاندارد تولید خط نمادهای کد ملی کالا و GS1 چیست؟

برای تولید بارکد ملی از CODE128 و برای بارکد GS1 از EAN13 استفاده می‌شود.