رعایت نکات اعلامی دفتر ترانزیت گمرک برای محموله های عبوری

شماره : 170/1/5776
تاریخ: 1397/2/18
بخشنامه
شرکت حمل و نقل بین المللی (عضو و غیرعضو)
بر اساس اعلام مدیرکل محترم دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک جمهوری اسلامی ایران به آگاهی می رساند، با عنایت به مصوبات جلسه کارگروه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورخ 96/2/4 حوزه معاونت محترم حقوقی گمرک ایران منطبق بر منویات مقام معظم رهبری و به منظور جلوگیری از قاچاق و رسوب محمولات ترانزیتی و پیشگیری از ورود محمولات پیش ساز مواد مخدر، خواهشمند است دستور فرمائید که هنگام پذیرش محمولات عبوری موارد ذیل را در مدنظر داشته و در اسناد حمل درج نمایند.
از آنجا که در برخی از محمولات عبور خارجی پیش ساز مواد مخدر کشف گردیده و در استعلامات صورت گرفته هیچگونه مشخصات دقیق و واقعی از شرکت های مبدا و هویت فرستنده و صاحب کالا در کشور مقصد وجود ندارد. مقتضی است اطلاعات دقیق و کامل از قبیل :
– نام فروشنده / فرستنده در کشور مبدا، درج کد EORI در داخل فاکتور خرید توسط صاحب کالا که با شرکت فورواردر قرارداد امضاء می نماید.
منظور از کد EORI : شرکت هایی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مقصد صادرات محصولات خود را دارند یک کد منحصر به فرد ( یونیک) تحت عنوان EORI به آنها تعلق می گیرد و آنها مکلف می شوند اطلاعات خاصی را در داخل فاکتور خود قید نمایند. ثبت کد EORI در فاکتور خرید کالا ( INVOICE ) از موارد الزامی می باشد.
در سایت اتحادیه اروپا سامانه خاصی برای استعلام سوابق کد EORI در نظر گرفته شده است و مشتریان این شرکت ها و اشخاص در صورت وارد نمودن کد مزبور به آن سامانه می تواند تمام سوابق فاکتور و شرکت مزبور را مشاهده و از صحت فاکتور و مندرجات آن اطلاع پیدا نماید.
– نام شرکت حمل و نقل مبدا و صاحب کالا در کشور مقصد به همراه شمار تلفن و آدرس دقیق
محمد جواد عطرچیان
انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی ایران
دانلود بخشنامه